środa, 25 maja, 2022
- REKLAMA -
Google search engine

Rosyjskie skrzydło kompozytowe

Polecamy:

Nowe skrzydło do MC-21-300, wykonane z rosyjskich materiałów kompozytowych, zostało dostarczone do Irkuckich Zakładów Lotniczych, oddziału Irkut Corporation (część UAC, Rostec State Corporation).

Zostanie zainstalowane w samolocie MC-21-300 przeznaczonym do dostawy do pierwszego klienta. Wcześniej samolot ten był wyposażony w sekcję środkową, również wykonaną z krajowych kompozytów.

Fot: Irkut Corporation

Skrzydło o długości 17,5 m dotarło z Uljanowska do Irkucka drogą lądową. Specjaliści Irkut Corporation i AeroComposite opracowali specjalny sprzęt z systemem łączników i czujników, aby zapobiec uszkodzeniom konstrukcji podczas transportu.

Czołowi rosyjscy chemicy i technolodzy, w tym eksperci i naukowcy z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego i Rosatomu, uczestniczą w rozwoju i produkcji krajowych kompozytów. Technologia użyta do produkcji wielkogabarytowych paneli skrzydłowych w oparciu o technologię infuzyjną została opracowana przez AeroComposite i opatentowana w Rosji. Doświadczenie projektowe oraz liczne testy jednostek kompozytowych przeprowadzone w ramach programu MC-21 pozwoliły firmie Irkut Corporation na rozpoczęcie budowy samolotów produkcyjnych.

Zastosowanie mocnych i lekkich materiałów kompozytowych zaowocowało opracowaniem skrzydła o dużym wydłużeniu i poprawą osiągów aerodynamicznych samolotu przy jednoczesnym zwiększeniu średnicy kadłuba. Szeroki przedział pasażerski zapewnia większy komfort załodze i pasażerom, skraca czas postoju samolotu na lotnisku z powodu przyspieszonego wsiadania i wysiadania.

Najnowsze