środa, 25 maja, 2022
- REKLAMA -
Google search engine

Pierwszy tegoroczny lot Akcji Serce z Powidza

Załoga 33 Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza, 8 maja 2021 r., wykonała kolejny lot w ramach Akcji Serce.

Polecamy:

To pierwsza w tym roku Akcja Serce w wykonaniu lotników z powidzkiej bazy. Do tej pory loty o statusie „hospital” dwadzieścia dwa razy wykonywały załogi z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego. Tym samym bilans Akcji Serce zrealizowanych przez 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego (3SLTr) w tym roku wynosi dwadzieścia trzy akcje ratujące życie.

Przygotowania do wykonania tego szczególnego zadania lotniczego rozpoczęły się w sobotę 8 maja br. we wczesnych godzinach porannych. Wtedy służby dyżurne potwierdziły możliwość wykonania lotu, po czym rozpoczął się proces planowania i przygotowania operacji. Po przygotowaniu samolotu przez personel techniczny, samolot transportowy M-28 Bryza wystartował z Powidza. Załoga 33 Bazy Lotnictwa Transportowego wykonała lot po trasie Powidz – Katowice – Warszawa – Powidz na rzecz warszawskiej Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii. Akcja zakończyła się kilka minut przed godziną 21:00.

Na potrzeby Akcji Serce w 3SLTr w gotowości utrzymywana jest załoga i samolot do wykonania lotu ratującego życie. Dużą część z nich realizują załogi 8BLTr z krakowskich Balic. Coraz częściej jednak do wykonania lotów w ramach Akcji Serce angażowani są także lotnicy z powidzkiej bazy.


Była to już 23 Akcja Serce w 2021 roku zrealizowana przez lotników z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

Tekst: mjr Martyna Fedro-Samojedny
Zdjęcie: Bartek Bera

- REKLAMA -spot_img
- REKLAMA -spot_img

Najnowsze: